Fokkerijdag op 9 oktober te Maarsbergen

Fokkerij van rashonden; de balans tussen selectie op kwaliteit en beperking van inteelt.

Het doel van deze fokkerijbijeenkomst is om met elkaar tot een goede basis te komen voor een uitgebalanceerd fokreglement. Een fokreglement dat selecteert op de gewenste eigenschappen zonder verlies van variatie en gezondheid.

Binnen rashondenpopulaties wordt er gestreefd om door middel van selectieve fokkerij zo goed mogelijk te voldoen aan de rasstandaard. Door veelal strenge selectie van fokdieren op bepaalde gewenste raskenmerken, zal het aantal dieren dat “geschikt is voor fokkerij” beperkt zijn. Het gevolg hiervan is, dat binnen een populatie een meer of mindere mate van verwantschap is, oftewel inteelt. Helaas neemt inteelt bepaalde risico’s met zich mee waardoor er ongewenste problemen binnen een ras kunnen ontstaan.

Gelukkig zijn we aan het fokken met een rashond waarbij relatief gezien weinig problemen voorkomen (in vergelijking tot sommige andere rassen). Dit willen we natuurlijk graag zo houden. Hoe ontstaan nu eigenlijk rasgebonden problemen? Wat zijn eigenlijk rasgebonden problemen en erfelijke aandoeningen? Hoe kunnen fokkers en rasverenigingen het beste omgaan met deze problematiek om een ras gezonder te krijgen of gezond te houden?

Om antwoord te krijgen op deze vragen zal op 9 oktober een fokkerijbijeenkomst worden georganiseerd. De middag zal worden begonnen met een lezing van Dr. Jack Windig, werkzaam als onderzoeker bij de Animal Science Group aan de universiteit van Wageningen. Na de lezing is er uitgebreid gelegeheid om vragen te stellen en om te discussieren.

Wanneer: zondag 9 oktober 13:00 – 17:00
Waar: Amrâth Hotel, zaal De Eik”. Woudenbergseweg 44, 3953 MH, Maarsbergen.
Voor wie: Alle leden van Nederlandse vereniging “Langhaar”, We willen benadrukken dat deze middag vooral  interessant is voor fokkers en willen fokkers dan ook expliciet vragen om bij deze middag aanwezig te zijn.
De middag is tevens  open voor geïnteresseerden van buiten de vereniging.
Aanmelden: Aanmelden kan via het inschrijfformulier op de website, http://www.nedverlanghaar.nl/inschrijven/fokkerijdag/ of middels het inschrijfformulier dat u in het het periodiek vindt.

Er is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar.

Leden van de Nederlandse Vereniging Langhaar hebben voorrang.

Aanmelden is mogelijk tot 1 oktober.

Kosten: Gratis voor leden*. Voor niet leden bedragen de kosten € 10,- (inclusief koffie en thee) te voldoen bij aankomst in de zaal.

*Wilt u als lid,  uw partner meenemen niet  zijnde gezinslid van de Vereniging, dan bestaan er twee mogelijkheden:
-       Uw partner betaalt  het inschrijfgeld voor de lezing van € 10,– of
-       hij/zij wordt gezinslid en betaalt € 7,50 tot eind 2011. Een gezinslid heeft tevens stemrecht op de Alg.ledenvergadering.

Introductie van de spreker:

Jack Windig is bioloog en onderzoeker genetica bij Wageningen UR Livestock Research en het Centrum Genetische Bronnen Nederland. Hier richt hij zich op onderzoek naar fokprogamma’s voor kleine rassen om inteelt te voorkomen en variatie te bewaren. Daarnaast doet hij tal van onderzoeken op gebied van verbetering van welzijn en gezondheid van landbouwhuisdieren met behulp van fokkerij en genetica.